Jakim dalszym badaniom powinnam się poddać?

Witam. Kilka dni temu robiłam usg piersi i otrzymałam następujący opis badania: Piersi o utkaniu gruczołowym. PL: godz. 1/2, ok. 20 mm od brodawki, obszar zaburzonej struktury wlk. ok. 10 mm z niereguralnymi przestrzeniami płynowymi - obraz może odpowiadać "guzkowi" dysplastycznemu - wskazana weryfikacja. Poza tym w KGB kilka drobnych torbielek ok. 3 mm. PP: obwodów na pograniczu kw. bocznych owalne ognisko o budowie warstwowej wlk. ok. 6 mm - w. sutkowy w. chłonny. W dołach pachowych odczynowe niepowiększone w. chłonne. Mam ukończone 36 lat. Moje pytanie - jakim dalszym badaniom powinnam się poddać? Dziękuję za odpowiedź. Małgorzata

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Dalszym krokiem postępowania przy wykryciu podejrzanego guzka w piersi jest biopsja cienkoigłowa guza pod kontrolą USG, która pozwala na ocenę cytologiczną (komórki pobrane z obszaru guza). Pozwala to na wstępną ocenę dot. charakteru guzka, czy może być złośliwy, czy nie. W przypadkach, kiedy wynik biopsji cienkoigłowej jest wątpliwy, pacjentkę kieruje się albo do biopsji gruboigłowej, która pozwala na ocenę fragmentu tkanki guza, lub wycięcie z badaniem śródoperacyjnym.

Pozdrawiam serdecznie