Rogowacenie okołomieszkowe, a sposoby jego zwalczenia

Witam, mam na imię Agnieszka i mam 25 lat. Chciałabym się dowiedzieć jakimi zabiegami da się zwalczyć rogowacenie okołomieszkowe, które występuje na policzkach i rękach? Interesują mnie też przyczyny tego schorzenia. Czy popełniam jakieś błędy żywieniowe czy źle dobieram kosmetyki czy jeszcze coś innego. Może problem tkwi w hormonach? Proszę o jakieś rady jak z tym walczyć. Ostatnio usłyszałam od lekarza, że widocznie to taka moja uroda. Nie bardzo się zgadzam z takim podejściem do mojego problemu. Dlatego będę bardzo wdzięczna za wszelkie informacje na temat rogowacenia okołomieszkowego. Skąd się bierze takie rogowacenie okołomieszkowe? Czy to jest objaw jakiejś poważniejszej choroby? Nie wiem co mam o tym myśleć, dlatego zwracam się do was o poradę. Z góry dziękuję za informacje i serdecznie pozdrawiam.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Znaczną poprawę stanu skóry można także uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak w momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne (np. wyskubując czopki rogowe) możemy doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn.

Witam na rogowacenie okołomieszkowe najskuteczniejsze na twarzy będa peelingi medyczne. Natomiast na rękach należy zastosować mikrodermabrazję. Zabiegi te należy wykonać w odstępie 7-10 dni aby nie doprowadzić do całkowitej odnowy naskórka, która trwa 21 dni. Należy nie tylko nawilżać skórę ale również natłuszczać. Bardzo dobry jest balsam z La roche posay lipikar baum ap. Bardzo mocno natłuści skórę, przez co nie będzie ona sucha i zapobiegnie dalszemu rogowaceniu naskórka.Proszę zadbać również o dietę aby była bogata w witaminy i mikroelementy.

Magdalena Mroczek

Witam,

Rogowacenie mieszkowe (łac. keratosis pilaris, keratosis follicularis), nazywane jest również potocznie "gęsią skórką" jest to choroba skóry, polegająca na nadmiernym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Jeśli chodzi o przyczyny tego schorzenia, to cały czas nie zostały one jeszcze całkowicie wyjaśnione. Uważa sie, że duży udział mogą mieć czynniki genetyczne czyli takie, które nie zależą od nas i od środowiska nas otaczającego oraz niedobory witaminowe witamin tj. witamina C oraz witamina D. Rogowacenie okołomieszkowe częściej występuje u osób młodych i ze skłonnością do atopii oraz do reakcji alergicznych. Choroba ta częściej występuje również u osób z zaburzeniami naczyniowymi. Istnieją jednak sposoby leczenia tej przypadłości, nawet jeśli, po części przynajmniej, ma ona podłoże genetyczne.

Jeśli chodzi o objawy to charakterystyczne jest to, że wokół mieszków włosowych pojawiają się grudki przymieszkowe, opatrzone czopem rogowym. Skóra jest twarda, szorstka, sprawia wrażenie tzw. tarki. Choroba ma mniejsze nasilenie latem, objawy zmniejszają się pod wpływem słońca. Zmiany najczęściej zlokalizowane są na kończynach, czasami pojawiają sie na twarzy. Wtedy obecne są często w okolicach brwi, towarzyszy im często zaczerwienienie.

Jeśli chodzi o leczenie to zalecane jest podawanie witaminy C oraz witaminy D w dużych dawkach. Witaminy te mogą być sztucznie suplementowane, ale można też starać sie spożywać więcej pokarmów, które je zawierają. Należą do nich świeże warzywa i owoce, tj. szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Poza tym czasami, po zleceniu przez dermatologa stosuje się retinoidy. Skuteczne może też być używanie kremów zawierających witaminy A i E, peelingów, masaży szorstką rękawicą, kąpieli w słonej wodzie morskiej. Nie należy jednak podczas masaży rękawicą uszkodzić zbytnio skóry, bo może dojść do nasilenia sie dolegliwości oraz do powstania blizn.