Jakościowo wątpliwy ujemny wynik IgM w badaniu na toksoplazmozę

Witam, jestem w 3 miesiącu ciąży. Po wykonaniu badań, m.in. na tokspolazmozę, dostałam od pana doktora prowadzącego moją ciążę skierowanie na powtórzenie badania. Poniżej przedstawię wyniki z pierwszego badania i proszę o ich interpretację, gdyż jestem bardzo zaniepokojona. Dziękuję. TOXOPLAZMA IgG ilościowo 69,1 |U|ml; wynik ujemny 0,0-6,4, wynik wątpliwy 6,4-10,0, wynik dodatni >10,0. TOXOPLAZMA IgM jakościowo wątpliwy ujemny, wskazana kontrola.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Oznaczenia przeciwciał przeciwko toksoplazmozie przedstawione przez Panią wskazują na dwie możliwości. Pierwsza, najbardziej prawdopodobna, to taka, że przebyła Pani toksoplazmozę wcześniej - objawia się to w badaniach dodatnim wynikiem przeciwciał w klasie IgG, (których podwyższenie będzie wykrywalne przez całe niemal życie) i ujemnym wynikiem w klasie IgM (charakterystycznych dla ostrej fazy choroby). Druga możliwość to taka, że zachorowała Pani w czasie ciąży, co odpowiednio wykazać może dodatnie oznaczenie przeciwciał IgM w weryfikacji lub podwyższenie poziomu przeciwciał IgG w stosunku do poprzedniego badania. Proszę być jednak dobrej myśli i wykonać powtórne badanie. Stres bywa groźniejszy dla dziecka od przebytej choroby.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.