Jaskra a ciąża. Czy krople stosowane w leczeniu mogły zaszkodzić dziecku?

Witam! Mam 24 lata, od 6 lat jestem leczona na jaskrę obu oczu. Mam jaskrę otwartego kąta przesączania. Dodatkowo mam różnowzroczność (różnica między jednym a drugim okiem 5D.) Jestem w 14. tygodniu ciąży i do niedawna stosowałam krople przeciwjaskrowe A***. Dopiero niedawno mój okulista powiedział mi, że są niewskazane w ciąży - czy to mogło zaszkodzić dziecku? Drugie pytanie odnosi się do porodu - czy mając jaskrę, mogę poprosić swojego okulistę o skierowanie na cesarskie cięcie?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Generalnie jaskra nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, o ile ciśnienie śródgałkowe jest dobrze skompensowane. Istnieją wyjątki od tej zasady (np. wysoka krótkozwroczność ze zmianami zwyrodnieniowymi na obwodzie). Dlatego - może Pani poprosić o opinię swojego okulistę (ale nie skierowanie).

Nie ma udowodnionego działania szkodliwego dla płodu wspomnianych kropli. Jednak ze względu na brak wystarczających badań  potwierdzających pełne bezpieczeństwo, zaleca się, że gdy jest to możliwe, to nie powinno się tego leku stosować w ciąży. Nie stosuje się również podczas karmienia piersią.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!