Jaskra a prawidłowe ciśnienie w oku

Kilka tygodni temu, podczas badań profilaktycznych, zdiagnozowano u mnie jaskrę w jedym oku. Zrobiłem prywatnie badania. Ciśnienie w oku jest OK. Pole widzenia jest trochę ograniczone. Badanie dna oka wykazało, że plamka w jednym oku zanika. Rzeczywiście, gdy zasłonię prawe oko, drugim widzę znacznie słabiej. Wszystkie inne badania również wyszły prawidłowo. Okulistka nie dała mi żadnych leków. Kazała powtórzyć badania za jakiś czas. Moja babcia miała jaskrę, ale było to związane z wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Brała krople na zmniejszenie ciśnienia. U mnie ciśnienie jest podobno wzorcowe. Skąd w takim razie jaskra? Trochę mnie to martwi. Mam dopiero 34 lata. Pracuję przy komputerze.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Na dnie oka są dwie najważniejsze struktury - tarcza nerwu wzrokowego i plamka żółta. Dla jaskry jest typowy zanik nerwu wzrokowego, a nie plamki.

Jaskra to duża jednostka choroba, która jest dzielona na kilka typów. Są typy, gdzie jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe, ale jest też typ jaskry z normalnym ciśnieniem śródgałkowym, gdzie mimo prawidłowego ciśnienia zachodzą w oku zmiany typowe dla jaskry. Jest to spowodowane skurczem lub zwężeniem naczyń zaopatrujących nerw wzrokowy. Jest wiele czynników predysponujących, m.in. czynniki dziedziczne, krótkowzroczność, migreny, niskie ciśnienie systemowe, stres, cukrzyca i inne choroby endokrynologiczne i inne.

Rozumiem Pana niepokój, ponieważ nieleczona jaskra prowadzi nieuchronnie do utratu wzroku, ale podkreślam "nieleczona". Dlatego też, gdy rozpoznano jaskrę lub zagrożenie jaskrą (podejrzenie), należy być pod stałą opieką okulistyczną i regularnie wykonywać  badania diagnostyczne w celu określenia, czy następuje pogorszenie (progresja choroby). W jaskrze już rozpoznanej najważniejsze badania, poza rutynowym pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, to komputerowe pole widzenia, HRT (skaningowa tomografia siatkówkowa Heidelberg)  i GDX (badanie grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki). Prawidłowe leczenie może zatrzymać lub znacznie spowolnić postęp jaskry.