Jaskra i badanie GDX

Mam takie pytanko. Moje schorzenia oczu to: krótkowzroczność (1 i 1,25), astygmatyzm, zez ukryty oraz męty w ciele szklistym (rozpoczął się już proces jego odłączania). Badania, które wykonałem to ciśnienie w oku 13.0 13.0 (ale wiem, że istnieje jaskra N.C.), lampy szczelinowe, oftalmoskopia wziernikiem i inne tzw. podstawowe. Przeszedłem też zapalenie brzegów powiek + suche oko - raczej przechodzę, choć objawy początkowe sprzed kilku mies. - światłowstręt, łzawienie, lekki ból - już zniknęły. Mam jeszcze czasem wydzielinę w kącikach oraz wysuszanie oczu przy czytaniu bądź pracy przy komputerze. Brałem leki. Ale największa poprawa nastąpiła, gdy doładowałem organizm poprzez dietę, czyli witaminy A, B, C, E, ryby, brokuły, kalafior, zielone warzywa, fasolę, kukurydzę.

Przeczytałem, że po zapaleniach przedniego odcinka może, choć oczywiście nie musi, rozwinąć się jaskra wtórna. Gdy byłem u okulisty, powiedział, że nie ma potrzeby wykonywania perymetrii, gdyż dno oka "jest w porządku". Gdyby jednak wykonać badanie GDx, to czy można byłoby jakby "wyprzedzić" wczesne stadium choroby? Dodam, że mam też wczesne stadium zaćmy starczej i biorę Vitreolent oraz Klarin Aktiv i inne suplementy, które kazał mi brać okulista. Czy tak częste wlewanie kropli do oka nie powoduje skutków ubocznych?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry.

Zapalenie spojówek zwykle nie penetruje tak głęboko, by zakłócić przepływ cieczy wodnistej w przednim odcinku oka. Jest to powierzchowny rodzaj zapalenia. Jednak gdyby do tego doszło, to nastąpiłby wzrost ciśnienia śródgałkowego.

Jeśli chodzi o perymetrię - warto ją wykonać, bowiem ubytki pola widzenia mogą występować nie tylko z powodu jaskry, ale także innych chorób, w tym neurologicznych. GDx również jest badaniem, które może pomóc we wcześniejszym wykryciu zaniku nerwów typowego dla jaskry. Do tego kompletu zaleciłbym również pachymetrię. Jednakże oba te badania są kosztowne i możliwe, że będzie trzeba sfinansować je z własnych środków lub zapisać się do długiej kolejki.

Każde leczenie niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych, jednak musimy sobie zadać pytanie, co jest większe - korzyści ze stosowania leku czy niebezpieczeństwo skutków ubocznych. Wszystkie leki wprowadzone do obrotu zostały gruntownie przebadane i zostały zarejestrowane właśnie ze względu na to, że korzyści wyraźnie przewyższały ryzyko w większości przypadków. Jednak oczywiście każdy pacjent trochę inaczej reaguje na leki, stąd sprawę ocenia się indywidualnie. Czy odczuwa Pan jakieś skutki uboczne terapii?