Jaskra i niedowidzenie

Moja mama ma jaskre niewidzi juz na jedno oko chodzi do okulisty chce ratować to drugie aby moc chodź troche widzieć.Czy sa jakieś metody leczenia ktore pozwoliłyby mamie przywrócić moze nie całkiem ale chodź troche wzrok i poprawić go w tym drugim oku?pani doktor do ktorej mama chodzi twierdzi ze na operacje jest za puzno ale moze sa jakieś inne metody?bardzo prosze o odpowiedz.

Witam. Uszkodzenia jaskrowe narastają latami. W pewnym momencie uszkodzenie nerwów wzrokowych z powodu neuropatii jaskrowej jest tak duże że resztki pola widzenia,np wyspa skroniowa zanikają i pacjent ślepnie. Do końca nigdy nie wiemy, kiedy to się stanie. Pacjent może jeszcze przez pewien czas widzieć " mózgiem".Operacje to środek zastępujący krople a nie leczenie. Wszystkie metody mają doprowadzić do osiągnięcia ciśnienia docelowego w chorym na jaskrę oku.Jeżeli bardzo się Pani niepokoi to proponuję wycieczkę do Warszawy na konsultację profesorską np do p.profesora Szaflika. Pozdrawiam