Jaskra i zaćma – mogą występować razem?

Moja mama ma zaćmę. Dziś usłyszałam, że ma jeszcze jaskrę. Czy to możliwe, że ma obie te choroby?

KOBIETA ponad rok temu

Możliwa jest też sytuacja, że bardzo zaawansowana zaćma (zaćma dojrzała, pęczniejąca), ze względu na powiększenie wymiarów zmętniałej soczewki, doprowadziła do utrudnienia odpływu cieczy wodnistej i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Mówimy wtedy o jaskrze wtórnej wywołanej patologią soczewki. Jedyną metodą leczenia tej postaci jaskry wtórnej jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki.