Jaskra wrodzona. Czy grozi utrata wzroku?

Mam pytanie. Mam 12 lat, wykryto u mnie jaskrę wrodzoną, na szczęście tuż po urodzeniu. Na ile tak procent mogę w przyszłości stracić wzrok? Proszę odpowiedzieć, to dla mnie ważne. Z góry dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Trudno powiedzieć, jak konkretnie wygląda Pani sytuacja (za mało danych), ale obecnie wiadomo, iż odpowiednio wcześnie wdrożone i skuteczne leczenie jaskry może zapewnić choremu utrzymanie użytecznej ostrości wzroku nawet do końca życia. Jednak zależy to od wielu czynników, najważniejsze z nich to: stopień uszkodzenia nerwu wzrokowego w momencie rozpoczęcia leczenia, obecność czynników ryzyka rozwoju jaskry (zwłaszcza genetycznych) oraz poziom ciśnienia śródgałkowego, przy którym dochodzi do rozwoju neuropatii (uszkodzenia nerwu wzrokowego).

Podsumowując - najważniejsza obecnie dla Pani jest przebywanie pod stałą kontrolą okulisty.

Zapraszam do zapoznania się z artykułem: jaskra wrodzona.

Serdecznie pozdrawiam!