Jaskra wrodzona i jej następstwa

Cześć. Mam 12 lat i wykryto u mnie jaskrę wrodzoną. Dowiedzieli się o tym zaraz po urodzeniu i dzięki temu choroba się zatrzymała, a tylko dlatego, że jestem pod okiem okulisty, ale moi rodzice obawiają się, że gdy urosnę stracę wzrok i powoli ja też zaczynam w to wierzyć.

Witam serdecznie,

Jaskra wrodzona jest spowodowana zaburzeniami w rozwoju gałki ocznej jeszcze w życiu płodowym. Dochodzi do gromadzenia się nadmiaru cieczy wodnistej w oku i zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Nieleczona jaskra oczywiście wiąże się z możliwością utraty wzroku. Zazwyczaj w przypadku jaskry wrodzonej możliwe jest leczenie operacyjne. Leczenie farmakologiczne stosuje się do momentu przeprowadzenia zabiegu oraz po nim, jeżeli jest taka konieczność. Odpowiednie leczenie i kontrola jaskry dziecięcej sprawia, że powikłania w postaci utraty wzroku zdarzają się rzadko. Dlatego nie powinnaś z pewnością rezygnować z regularnych kontroli u okulisty i stosowania zaleconego leczenia.

Pozdrawiam