Jaskra z prawidłowym ciśnieniem śródgałkowym – rokowania

Witam ponownie, pytanie wynika z odpowiedzi lekarskiej na poprzednie, zadane przeze mnie. Generalnie, gdyby można coś było napisać o rokowaniu w poszczególnych postaciach jaskry i skuteczności leczenia zarówno farmakologicznego, jak i inwazyjnego, również w odniesieniu do poszczególnych postaci choroby. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry Panu,

Istotą jaskry są postępujące uszkodzenia i degeneracja nerwu wzrokowego. Wiemy, że istnieją różne czynniki ryzyka powodujące uszkodzenie nerwu, a najważniejszym z nich jest wysokie ciśnienie śródgałkowe (IOP, ang. IntraOcular Pressure). Dlatego, jeśli dominującą przyczyną jaskry jest wzrost IOP, to obniżanie go prowadzi do spowolnienia lub nawet zahamowania postępu choroby. Oznacza to, że u osób z podwyższonym IOP za wszelką cenę staramy się obniżyć ciśnienie śródgałkowe. Służą do tego różne metody, od farmakologicznych po zabiegowe (laser, operacja), jednakże cel jest wspólny, by obniżyć IOP. Generalnie rokowanie w tych postaciach jaskry jest korzystne, o ile leczenie zostało wdrożone wcześnie.

Natomiast w przypadku gdy nie ma podwyższonego ciśnienia śródgałkowego, to na degenerację nerwu składają się różne czynniki ryzyka (nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, brak ruchu), które staramy się redukować, jednak nie przynosi to spektakularnych rezultatów. Natomiast ta choroba zwykle postępuje wolniej i później doprowadza do utraty wzroku niż w przypadku nieleczonej jaskry z podwyższonym IOP - niestety na razie nie możemy tego procesu powstrzymać.

Więcej informacji znajdzie Pan w artykule leczenie jaskry oraz rodzaje terapii jaskry.

Jednakże w pierwszej kolejności należy się upewnić, czy rzeczywiście choruje Pan na jaskrę, dopiero wtedy wdrożyć leczenie.