Jasna krew w trakcie wypróżniania

Dzień dobry, Chciałbym sie zorientować jaka może byc przyczyna pojawiania sie dość dużej ilości świeżej, jasnej krwi w trakcie wypróżniania u 24-letniego mężczyzny? Dodam, ze nie mam żadnych dodatkowych dolegliwości. Czy to może byc nowotwór skoro mój dziadek zmarł na raka jelita grubego? Na środę mam umówiona wizytę u proktologa-czy ten lekarz bedzie właściwy? Czy może raczej gastrolog/inny? Bardzo proszę o odpowiedź gdyż bardzo sie stresuje. Z góry dziękuje.

Raka jelita grubego można wykluczyć tylko wykonując kolonoskopię. Obciążenie rodzinne jest u Pana czynnikiem ryzyka jego wystąpienia, ale wydaje mi się, że w tym wypadku jest to mało prawdopodobne. Jasna krew w stolcu będzie zapewne wynikiem obecności guzków krwawniczych, potocznie hemoroidów, albo podrażnienia/uszkodzenia błony śluzowej odbytnicy. Proktolog będzie najwłaściwszym lekarzem do diagnostyki tego typu schorzeń. Jeśli będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, to na pewno oprócz rektoskopii zaleci także kolonoskopię.