Jasnobrązowe upławy przed miesiączką

Miesiączka spóźnia mi się już 10 dni, ale nie to aż mnie tak bardzo niepokoi tylko jasnobrązowe upławy, które już mam ponad 2 tygodnie. Mówię, nie idę z tym do ginekologa, bo może to jest oznaka tego, że okres nadchodzi, lecz teraz naprawdę zaczynam się bać jakiejś choroby z tym związanej.

Mam 20 lat, zdarzały mi się opóźnienia w miesiączkowaniu, ale nie były aż tak długie i nigdy nie miałam takich plamień! Troszkę się boję, że to może być ciąża, bo współżyje, ale się zabezpieczamy prezerwatywami. Najgorsze jest to, że nią mam żadnych oznak nadchodzącego okresu, tzn bolące piersi, zdenerwowanie i ogólne napięcie. Przez pierwsze 2 dni tych dziwnych upławów miałam bóle podbrzusza, ale już później się nie pojawiły.
Mam zamiar kupić test ciążowy, lecz boję się go wykonać! Bardzo proszę o odpowiedź, o czym mogą świadczyć te jasnobrązowe upławy, czy może tylko badanie ginekologiczne może wyjaśnić dokładnie co mi jest.
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Marta

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli prezerwatywa ani razu nie pękła ani nie zsunęła się, to prawdopodobieństwo zaistnienia ciąży jest znikome. Proszę jednak wykonać test- należy wykluczyć taką możliwość przed wizytą u ginekologa. Ta natomiast może okazać się konieczna, szczególnie jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie pojawi się prawidłowa miesiączka. Możliwe, że cierpi Pani na zaburzenia hormonalne. Wskazuje na to zarówno nieregularność cyklu, jak i brązowe plamienia. Lekarz w badaniu musi wykluczyć także nadżerkę szyjki macicy, mięśniaki i polip szyjki macicy lub endometrium.
Pozdrawiam serdecznie!