Jasnoczerwona krew w kale u młodego mężczyzny

Dzień dobry, Jestem 24 letnim mężczyzną. Chciałbym zapytać o jasno-czerwoną krew w kale / na papierze. Mam te objawy już dłuższy czas (kilka miesięcy), więc nie bagatelizowałem problemu. Zdecydowałem się na wykonanie gastroskopii oraz kolonoskopii. Po wykonaniu badań okazało się, że na szczęście nie jest to rak jelita, jednak gastroskopia wykryła nadżerki ( tak to nazwał lekarz) Kolonoskopia nie wykryła nic niepokojącego, ale lekarz stwierdził, że mam bardzo mocno spięte mięśnie odpowiadające za

Witam Pana,

Obecność świeżej krwi w stolcu może przemawiać za obecnością hemoroidów lub szczeliną odbytu (pęknięcia błony śluzowej). Raki jelita grubego w tak młodym wieku należą do rzadkości. Nadżerki w żołądku,nawet , gdyby ich obecność wiązała się z podkrwawianiem, dawałyby objaw w postaci ciemnego stolca (krew uległaby hemolizie pod wpływem kwasu solnego). Czy w kolonoskopii nie opisano Panu guzków krwawniczch/hemoroidów? Zmiany te mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. Czasami dochodzi do pęknięcia błony śluzowej w ok odbytu i stąd może okresowowo pojawiać się świeża krew w stolcu. Niekiedy przy różnych typach zapaleń jelit może dochodzić do obecności świeżej krwi w stolcu, ale o tym również wspomniano by w wyniku kolonoskopii. Jeśli nie był Pan odpowiednio przygotowany do badania (Fortrans dwa dni przed badaniem i płyny), to pewne rzeczy mogły się w badaniu nie uwidocznić.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz