Jednoczasowe stosowanie Metforminy i Glucophage

W czasie środowej wizyty (tj. w dniu 26 sierpnia) otrzymałam od Pana Doktora receptę na Eutryhox N 25 tabl, oraz Glucophage XR tabl o przedłużonym uwalnianiu. Mam PCOS, insulinooporność, ale również zwiększony hormon TSH (lekko powyżej normy), oraz nadmiar androstendionu. Czy nie przeszkadza równoczesne branie metforminy, glucophage? czy można używać wówczas naturalnych diuretyków?

Szanowna Pani,

Glucophage XR to nic inngo jak metformina w formie tabletki o przedłużonym uwalnianiu, która działa prawie całą dobę. Dopuszczalne są różne kombinacje leków, ale zwykle stosuje się metforminę o przedłużonym działaniu raz dziennie, ewentualnie zwykłą do 3 razy dziennie. Warto oznaczyć stężenie TSH po 4 tyg od zastosowania Euthyroxu, jeśli będzie nadal za wysokie, lekarz po ocenie Pani zwiększy dawkę leku.Diuretyki mogą nieznacznie podwyższać stężenie glukozy we krwi, ale nie ma przeciwwskazań do stosowania ich razem z metforminą.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz