Jedzenie po treningu

Witam, mam pytanie, czy jeśli ćwiczę to czy po około 1,5h treningu powinnam zjeść czy raczej odpuścić? Zazwyczaj ćwiczę wieczorami, a kończę ok 21/22 czyli średnia pora na zjedzenie czegokolwiek. Ostatnio jadłam najczęściej pół papryki np z serkiem białym albo samą, czyli nic kalorycznego ale z drugiej strony nie widzę po sobie żadnych konkretnych efektów, więc może jednak nie powinnam nic jeść ?

Witam serdecznie,

Odpowiednia dieta stanowi 70% sukcesu w walce o wymarzona sylwetkę. Powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zarówno przed treningiem jak i po nim należy zjeść posiłek. Przed ćwiczeniami (najlepiej 2h przed) należy spożyć pełnowartościowy posiłek który składa się z węglowodanów złożonych (głownie np kasze gruboziarniste, ryż brązowy), białka (głównie drób, ryby) i porcji warzyw. Po treningu koniecznie musi Pani zjeść, nawet jeśli jest to godzina 21/22. Ogólnie rzecz biorąc należy dostarczyć organizmowi łatwo przyswajalne białko, w celu odbudowy włókien mięśniowych oraz szybko przyswajalne węglowodany, w celu odbudowy strat glikogenu. Taki posiłek należy zjeść do 30minut po ćwiczeniach. W Pani przypadku kiedy jest to już późna pora proszę sięgnąć po dużą porcję warzyw i np ser twarogowy czy kawałek chudej grillowanej ryby lub piersi z kurczaka. Pamięta Pani aby w posiłkach okołotreningowych unikac tłuszczów ponieważ zaburzają odbudowę glikogenu.

Jeżeli ćwiczy Pani systematycznie, przynajmniej 3razy w tygodniu po ponad 30min i nie widzi efektów to przyczyna może tkwić w nieprawidłowej diecie. musi Pani dostarczać odpowiednią ilość kalorii. Jeżeli jemy zbyt mało to zachodzi katabolizm i organizm zamiast budować mięśnie zacznie je spalać.

Zachęcam do wysłania dokładnego dziennego jadłospisu na mego maila wraz z opisem aktywności fizycznej a ja przeanalizuje dietę i treningi i być może wskażę ewentualne błędy

Kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, nawet jeśli są to tak późne godziny, powinna Pani zjeść (do 30min od skończenia aktywności fizycznej):
- omlet z 2 białek (bez tłuszczu) np. ze szpinakiem
lub
- chudy twaróg (150g) z np. rzodkiewkami, sałatą
lub
- kawałek (50g-100g) piersi kurczaka lub chudej ryby (najlepiej dorsza) z np. pomidorem
Czyli łatwo przyswajalne białko i jakieś warzywo,
Jeśli ćwiczenia będą bardzo intensywne, proszę jeszcze w szatni złapać za jakieś węglowodany proste np. 3 suszone śliwki lub pół małego banana.
Pozdrawiam
Kamila Ziemann