Jeśli mam nerwicę, to jak przekonać mamę do wizyty u lekarza?

Dzień dobry, Mam 14 lat i podejrzewam, że mogę mieć tą nerwicę lub coś takiego. Otóż mam fobię przed owadami robakami itp. (jak wyszukała w internecie - entomofobia). Wiem, że to fobia, bo latem, kiedy przez okno do mojego pokoju wlatują te robale strasznie panikuję, pocę się, masakrycznie szybko bije mi serce, cała się trzęsę, zwijam w kulkę i oddalam się od pokoju, a nawet płaczę. Zwykle wszyscy w domu wtedy śpią, więc nie ma kto zrobić z tym porządku. Wtedy nawet nie śpię, tylko zwinięta w tą kulkę siedzę w toalecie, albo leżę z psem. Ostatnio te objawy się powtórzyły. Mam na myśli to szybkie bicie serca, trzęsienie się, płacz, nawet płytkie oddechy, a później jeszcze bolała mnie głowa. Nie wiem skąd to się mogło wziąć, bo żadnego robaka nie widziałam, nawet nie myślałam wtedy o owadach, ani nic. Myślała chyba że zemdleję. Na następny dzień wspomniała przy okazji o tym lekarzowi, ale trochę niedokładnie to powiedziałam i nic z tego nie wynikło. Mama pewnie nawet nie wie, że można mieć coś takiego jak nerwica i nie pójdzie ze mną w tej sprawie do specjalisty, więc może powinnam jej to jakoś zasugerować, tylko jak? Nie chcę wyjść na jakąś przewrażliwioną. Przepraszam za rozpisanie się, ale to może w czymś pomoże. ;)

Witam!

Silny lęk może bardzo utrudniać życie. Najpierw jego przyczyną były owady, jednak może on także pojawiać się w trudnych chwilach, kiedy np. masz na głowie wiele problemów lub jesteś zestresowana.

Sądzę, że Twoja mama orientuje się czym jest nerwica, gdyż dostęp do informacji na ten temat obecnie jest dużo większy niż kilkanaście lat temu. Jeśli jednak nie będzie wiedziała o co chodzi, możesz pokazać jej informacje na ten temat zawarte w różnych artykułach. Warto, żebyś postarała się z nią spokojnie porozmawiać, opisać wszystkie objawy, powiedzieć o nieprzespanych nocach. Zaproponuj jej, żeby zabrała Cię do psychologa, np. do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Lęk powstaje w psychice, dlatego należy poznać jego przyczyny i starać się rozwiązać wewnętrzne problemy.

Pozdrawiam