Jeśli nie ciąża, to co?

No więc, jestem miesiąc po stosunku. Zrobiłam trzy testy ciążowe i w dwóch widoczna jest jasnoróżowa kreseczka (pojawiła się do 5 minut po badaniu). Poszłam zrobić badanie beta hcg i okazało się, że to nie ciąża. Skoro to nie ciąża, to o co chodzi z tymi dwoma kreseczkami na teście ciążowym? Mogę mieć jakąś inną chorobę? Czy może mieć to coś wspólnego z tym, że zażyłam tabletkę "72 godziny po" dzień po stosunku? Mam umówioną wizytę u ginekologa na przyszły tydzień i nie wiem, czy mam się czym przejmować... no przecież ta kreseczka oznacza hormon ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zdrowa kobieta, która nie jest w ciąży może mieć w organizmie niewielką ilość hormonu HCG. Dopiero powyżej pewnego stężenia tego hormonu podejrzewamy ciążę. Test laboratoryjny (z krwi) jest bardziej wiarygodny niż test płytkowy (domowy). Jeśli test płytkowy zostanie odczytany zbyt późno (po 3-5 minutach), to może dać fałszywie pozytywny wynik (czyli wynik jest pozytywny, ale ciąży tak naprawdę nie ma!). Tabletka "72 godziny po" ma dosyc dużą skuteczność, więc prawdopodobnie nie ma Pani powodów do obaw (zwłaszcza, że test z krwi jest negatywny). Tabletka postkoitalna ("72 godziny po") może spowodować zaburzenia cyklu - proszę wziąć to pod uwagę.

Pozdrawiam!