Jestem chora na osteoporozę - czy mogę zajść w ciążę?

Mam 33 lata, od 10 lat choruję na osteoporozę, wykryto u mnie po narodzinach mojego dziecka. Miałam robione przeróżne badania i żaden lekarz nie określił przyczyny ani też nie podjął się mojego leczenia. W tej chwili przyjmuję wapń i lek osteomax, ale nie jestem pod opieką żadnego reumatologa, jestem w trakcie szukania dobrego lekarza. Mam pytanie: czy jeśli choruję na osteoporozę, to będę mogła mieć jeszcze jedno dziecko? Nie ukrywam, że bardzo z mężem tego pragniemy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Ciąża i laktacja mogą przyczynić się do pogorszenia stanu kości u kobiet, które już przed ciążą miały w organizmie za mało wapnia i witaminy D. Być może właśnie u Pani doszło do takiej sytuacji - dostarczała Pani z pokarmem za mało wapnia, a ciąża jeszcze pogłębiła ten stan. Czy Pani dziecko ma wystarczającą podaż wapnia i witaminy D? Proszę porozmawiać na ten temat z pediatrą, który się nim opiekuje.

Kolejna ciąża prawdopodobnie jeszcze pogłębi niedobór wapnia w Pani organizmie. Także kolejne dziecko może dostać go za mało, a to przecież byłoby niekorzystne dla jego rozwoju. Proszę poszukać dobrego specjalisty (reumatolog, ortopeda, dobry lekarz rodzinny), który poszuka przyczyny osteoporozy i zaleci odpowiednie leczenie. Gdy równowaga Pani gospodarki wapniowo-fosforanowej zostanie przywrócona, prawdopodobnie będzie Pani mogła postarać się o kolejne dziecko.