Jestem chorobliwie zazdrosna o męża. Jak to zmienić?

Witam, Mam 30 lat i od 3 lat jestem w stałym związku. Bardzo kocham mojego męża i wiem, że on mnie też. Jednak od jakiegoś czasu nie panuję nad emocjami, jestem bardzo nerwowa, a za chwilę załamana. Nie daje sobie rady z obsesyjną zazdrością...

Ostatnio coraz częściej dochodzi do kłótni, awantur, a nawet przemocy fizycznej. Najgorsze jest to, że to ja zaczynam... Podejrzewam go o zdradę na każdym kroku, wiem że to bezpodstawne, a mimo wszystko nie potrafię sama sobie tego wytłumaczyć. Mój mąż czuje się przez to zraniony, a nawet zmęczony związkiem ze mną, a słysząc to jestem jeszcze bardziej załamana:(. Mąż coraz mniej ze mną rozmawia, coraz dłużej pracuje... to też zaczęło mnie dobijać.

Po ostatniej kłótni spakowałam się i bez słowa wyjechałam do koleżanki. Jednak już po pierwszym dniu zaczęłam tęsknić, przemyślałam sobie wszystko i marzyłam tylko o tym żeby przyjechał tam i zabrał mnie do domu, sama nie chciałam wracać, żeby nie myślał, że zwątpiłam. Przez te kilka dni nieważne było dla mnie co robił gdy mnie nie było, obiecałam sobie, że nie będę go o to pytać, chciałam tylko, żeby się zjawił. Zjawił się, przeprosił, że mnie zaniedbywał, że nie rozmawiał... Stęskniliśmy się za sobą jak nigdy, kilka dni nie mogliśmy się sobą nacieszyć...

Jednak gdy emocje opadły, zaczęłam swoje śledztwo: co robił, gdzie był, z kim, o której, jak długo itp. Mimo iż wyjaśniał mi, że był załamany, że mnie szukał, że kocha, że nie mógłby mnie zdradzić, ja zadawałam te same pytania, ciągle szukając dowodów na zdradę, a w mojej głowie powstawały najczarniejsze scenariusze, widziałam nawet twarze kobiet, z którymi mógł mnie zdradzić... Wiem, to chore, ale nie wiem jak przestać o tym myśleć.

Dużo czytam, tłumaczę sobie, że to już nieważne, przeszłość, że on mnie kocha i wszystko na nic! Nie pracuję, wiec całymi dniami myślę tylko o tym co się tu działo, od wczoraj biorę lek na depresję, ale nie wiem czy to coś zmieni. Błagam o pomoc! Nie wiem co mam ze sobą zrobić.

Witam,
Chciałabym wiedzieć, czy zwykle byłaś taka podejrzliwa/zazdrosna w stosunku do swoich partnerów, czy to jest wyjątek? Jeżeli mówimy o wyjątku, to zastanów się dlaczego akurat teraz? Czy pojawiły się jakieś zmiany w zachowaniu partnera, czy nagle nie wiesz co i gdzie robi, a wcześniej wiedziałaś?

Natomiast jeżeli nie ma mowy o żadnych zmianach, a Twoje podejrzenia pojawiły się znikąd, to prawdopodobnie przyczyna leży w Tobie.
W takim wypadku powinnaś udać się do specjalisty, bo Twoje objawy mogą wskazywać na obsesję.

Praca terapeutyczna powinna być skoncentrowania na Twoich procesach poznawczych i wyuczeniu się nowych zachowań, bardziej konstruktywnych dla Ciebie i Twojego związku.

Niewątpliwie na Twój stan wpływa też brak stałego zajęcia. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz podjąć pracy, powinnaś pomyśleć o poszukaniu sobie jakiegoś hobby, aby swoje myśli ukierunkować również na inne obiekty niż partner.

serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk