Jestem już w szóstym dniu cyklu - czy mogę rozpocząć stosowanie doustnej antykoncepcji?

Witam! Od ponad roku regularnie zażywam dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Zrobiłam jednomiesięczną przerwę, po której chciałam wznowić zażywanie tabletek. Pierwszą tabletkę powinnam zażyć w pierwszym dniu cyklu, jednak zgodnie z ulotką można to też zrobić od 2 do 5 dnia. Postanowiłam zażyć pierwszą tabletkę 5 dnia, żeby trochę przesunąć w czasie nadejście kolejnego krwawienia. Problem polega jednak na tym, że okres dostałam w zeszłą niedzielę i zgodnie z instrukcją pierwszą tabletkę powinnam była zażyć najpóźniej w czwartek, tj. wczoraj. Zapomniałam jednak tego zrobić i nie wiem, czy w tej sytuacji mogę zażyć dwie tabletki dzisiaj, (moja stała pora przed miesięczną przerwą to godz. 22), czy powinnam zażyć tylko jedną, a następnie już normalnie, czy w ogóle muszę poczekać z zaczęciem nowego opakowania do rozpoczęcia następnego cyklu? Wiem, że ochrona antykoncepcyjna przez pierwsze 7 dni zostanie osłabiona, jednak bardzo zależy mi na jej zachowaniu przez resztę cyklu, dlatego chciałabym - o ile to możliwe - wrócić do zażywania tabletek już teraz. Jeśli jest to możliwe, bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż mam wizytę u ginekologa dopiero w poniedziałek. Bardzo dziękuję i pozdrawiam, Marisa

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj!

W obecnej sytuacji nie możesz liczyć na pełną ochronę antykoncepcyjną w obecnym cyklu. Z tego też powodu zalecałabym odstawienie tabletek w tym miesiącu i rozpoczęcie ich przyjmowania w kolejnym cyklu. Pamiętaj, że jeśli rozpoczynasz blister w 2-5 dniu cyklu konieczne jest stosowanie dodatkowych metod przez 7 dni. Tego typu warunków nie ma, jeśli rozpoczynasz nowe opakowanie w pierwszym dniu krwawienia.

Pozdrawiam