Jestem mama 19 miesięcznej Heleny, u której niedługo po szczepieniu zaobserwowałam mały regres w rozwoju

Witam. Jestem mama 19 miesięcznej Heleny, u której niedługo po szczepieniu zaobserwowałam mały regres w rozwoju. Przestała reagować na swoje imię ( po całkowitym wyłączeniu tv znowu reaguje) nie robi papa ( podczas gdy swietbiebprzybija piątkę, podaje dłoń żeby zrobić cześć, czy robi wazyla sroczka kaszkę) Średnio tez u niej z wykonywaniem poleceń. Potrafi wyrzucić pieluchę do kosza, ale papierka już nie. Widzę, ze rozumie więcej kiedy pokaże jej niż jak powiem. Jest motorycznie świetnie rozwinięty, wspina się wszędzie ale jest przy tym ostrożna aby nie spać. Do tego niepokojące jest dla mnie to, ze nie zna zwierzątek książeczki woli sama kartkować. Pytanie moje czy to musi być autyzm czy jest jakieś inne zaburzenie odpowiadające mojemu opisowi? Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam. Magdalena

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Jeżeli u dziecka mają wystąpić zaburzenia ze spektrum autyzmu to wystąpią niezależnie od szczepienia. Szczepionki nie wywołują autyzmu. Potwierdza to wiele niezależnych badań naukowych, których wyniki publikuje się na bieżąco w renomowanych czasopismach.
Na stronie Narodowego instytutu Zdrowia Publicznego znajdzie Pani wiele linków do wyników z badań.
I tak 5 marca w Annals of Internal Medicine opublikowano wyniki badaczy z Duńskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (Statens Serum Institut) w Kopenhadze, które mówią, że szczepienie MMR przeciw odrze, śwince i różyczce nie mają związku z autyzmem, to mit.
Niezależnie od wszystkiego jeśli niepokoi Panią, że dzieje się coś nie dobrego w kwestii rozwoju to należy skonsultować się ze specjalistą.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

W pani przypadku proponowałabym udać się do logopedy/neurologopedy, a także psychologa, który poobserwuje dziecko i postawi właściwą diagnozę. W zaburzeniach ze spektrum autyzmu zwraca się uwagę na kontakty społeczne dziecka, czy reaguje na swoje imię, jak komunikuje się z otoczeniem, co go interesuje. Należałoby to sprawdzić, ale pod okiem specjalistów, którzy ocenią, czy zachowanie Pani córki mieści się w normie rozwojowej, czy też wymaga terapii i podjęcia dalszych kroków.