Jestem na początku ciąży. Czy mały zarodek i brak bicia serca od razu oznacza, że zarodek jest martwy?

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku. Wczoraj byłam na USG (drugim). Bardzo się zmartwiłam. Uwidoczniono trzon macicy powiększony z obecnym pęcherzykiem ciążowym i echem zarodka CRL 2,2mm, GS-25,4mm, co odpowiada 7Hbd 1 dz w/g OM -7Hbd3dni. Kosmówka organizuje się bez cech przodowania i oddzielania. W rzucie przypadków echostrukur patologicznych nie uwidoczniono. Zatoka Douglasa bez wolnego płynu. Martwię się, bo jak na ten tydzień zarodek bardzo mały i nie słychać bicia serduszka.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, spodziewalibyśmy się większych wymiarów zarodka w tym wieku ciążowym i przy tej wielkości pęcherzyka ciążowego. Czynność serca jest już w tym okresie również zwykle możliwa do uwidocznienia, ponieważ zarodek ma już wtedy więcej niż 5 mm długości (CRL).

Należy wykonać kontrolne badanie USG, np. za dwa tygodnie. Jeśli zarodek nie powiększy się i nie będzie możliwe uwidocznienie czynności jego serca, to będzie oznaczało, że jego rozwój został zahamowany na bardzo wczesnym etapie, najprawdopodobniej ze względu na losowo powstałe defekty genetyczne. W takim przypadku albo poroni Pani samoistnie, albo konieczne będzie łyżeczkowanie jamy macicy.

Pewnie nie pocieszy to Pani, ale niestety bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem na wczesnym etapie. W ten sposób natura sama eliminuje chore jednostki. Na szczęście w większości podobnych przypadków kobieta bez większych problemów zachodzi w kolejną ciążę i tym razem kończy się ona szczęśliwym rozwiązaniem.

Pozdrawiam serdecznie!