Jestem nastolatką. Mam czasem napady takiego smutku i przygnębienia. Czasem w nocy płaczę. Dlaczego rodzice tak dziwnie postępują?

Ja zachowuję się normalnie, jak inni, jestem zadowolona, kiedy trzeba, i mam przyjaciół... Lecz kiedyś tak się nie smuciłam i nie płakałam... Wszystko powoli traci dla mnie sens. Od kilku lat moja mama zdradza tatę. Ja dokładnie znam tego mężczyznę. Wcześniej starałam się jakoś to zaakceptować, że jest tak, jak jest, ale teraz chciałabym inne życie. To jest nie fair w stosunku do taty. I co ja mam robić? Z mamą kiedyś rozmawiałam na ten temat. Ona najpierw mówiła, że to kolega, ale w końcu powiedziała, że go kocha. Dlaczego nie rozwiedzie się z tatą? Dlaczego ja muszę na to patrzeć? Jest jeszcze wiele innych spraw, może tak jak każdy uczeń/uczennica nie lubię chodzić do szkoły, nienawidzę. Trzeba się uczyć, wcześnie wstawać i odrabiać prace domowe... ;/ Choć przyznam, że uczę się bardzo dobrze ;)

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witaj,
Wiem, że to będzie bardzo trudne, ale jedyne, co możesz zrobić w tej sytuacji, to pogodzić się z sytuacją, jaka jest w domu. Twoi rodzice są dorosłymi ludźmi i muszą sami zająć się swoimi problemami. Nie powinni wciągać Cię w rozmowy na temat swojego pożycia. Decyzje, które podjęli Twoi rodzice, z pewnością są dla Ciebie niezrozumiałe, jednak nie masz prawa nakłaniać ich do zmiany tych decyzji.
Postaraj się zapewnić sobie wsparcie, zgłoś się do pedagoga szkolnego i porozmawiaj z nim. Z jego pomocą łatwiej będzie Ci zdystansować się do sytuacji w domu. Możesz również skorzystać z pomocy psychologa w Poradni Zdrowia Psychicznego, jednak w przypadku osoby niepełnoletniej wymagana jest zgoda rodziców. Nie wiem, czy rozmawiałaś z nimi o tym, jak trudno jest Ci w tej sytuacji. Jeśli nie, to powinnaś to zrobić.
Twoja niechęć do szkoły może wynikać z tego, że zamartwiasz się, a to pogarsza Twój nastrój. Jeśli pojawia się bezradność i smutek, wtedy ciężko zebrać się do codziennych zajęć i może to sprawiać trudności. Cieszę się, że pomimo niechęci, nauka idzie Ci dobrze.
Pozdrawiam ciepło