Czy mam szanse na macierzyństwo po urodzeniu martwego dziecka?

Jestem po terminacji ciąży 23.05.2012, 22 t.c. z powodu letalnych wad płodu. Wynik amniopunkcji nieprawidłowy. Czy to znaczy, że z którymś z nas jest coś nie tak? Czy to się powtórzy? Kiedy wrócę do płodności i będę mogła starać się o kolejne dziecko? Czy ojcu dziecka martwo urodzonego przysługuje urlop? Zarejestrowaliśmy dziecko w USC, mamy akt urodzenia z adnotacją, że dziecko martwo urodzone. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Witam serdecznie! Wystąpienie wad letalnych płodu jest wskazaniem do konsultacji w poradni chorób genetycznych. Niestety nie pisze Pani jakiego rodzaju wady zostały rozpoznane u płodu ani nie cytuje Pani wyniku amniopunkcji. Z tego względu niemożliwe jest ustalenie ryzyka powtórzenia wady w kolejnej ciąży. Płodność wraca zwykle po 2-4 tygodniach od porodu. Starania o dziecko powinno się jednak podjąć dopiero po 6 miesiącach. Jest to minimalny czas potrzebny na regenerację organizmu. W przypadku urodzenia martwego dziecka rodzicom przysługuje jedynie urlop macierzyński w wymiarze do 8 tygodni. Nie przewiduje się urlopu dla ojca. Pozdrawiam