Jestem uzależniona od tabletek nasennych. Co zrobić, by przestać je brać i zasnąć normalnie?

Od pól roku codziennie przez pięć dni w tygodniu biorę tabletki nasenne. Teraz starałam się ich nie brać, ale bez nich zasypiam o 2, a nawet o 4, nad ranem, a codziennie wstaję o 6, na pewno jestem już od nich uzależniona. Kupiłam herbatę, która powinna mi pomóc zasnąć, ale bez skutków. Co mam zrobić, aby odstawić tabletki i zasnąć o np. 22? Pocieszam się tym, że biorę połowę tabletki, a nie całą. :)

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Stosowanie leków nasennych powinno być ograniczone do kilku tygodni. Po tym czasie może dojść do objawów uzależnienia, nawet jeśli dawka leku początkowo nie jest zwiększana, jest to tzw. uzależnienie od dawki terapeutycznej.

Bezsenność przewlekła, czyli utrzymująca się dłużej niż miesiąc, powinna być powodem diagnostyki, w celu ustalenia przyczyny. Jednym z częstych powodów jest depresja. Bezsenność może być jej głównym objawem, mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej.

Dlatego też polecam Pani konsultację u psychiatry. Powinien on ustalić przyczynę bezsenności. Może zalecić leki przeciwdepresyjne, które stosowane wieczorem ułatwiają zasypianie, oraz leki nasenne, które nie uzależniają. Ponadto powinien przeliczyć dawkę dotychczas stosowanego leku na benzodiazepinę długodziałającą, a następnie należy zmniejszać dawkę leku o  ok. 20 % co 1-2 tygodnie - do całkowitego odstawienia.

Zbyt szybkie odstawienie leków nasennych powoduje z reguły bezsenność, niepokój oraz inne dolegliwości z powodu zespołu abstynencyjnego.

Leki zapisane przez psychiatrę powinny zmniejszyć objawy odstawienne. Bardzo ważne jest również stosowanie zasad tzw. higieny snu. Może Pani przeczytać o tym na naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Z pozdrowieniami