Jestem w ciąży, miałam kontakt z chorym na cytomegalię. Czy to zagrożenie dla dziecka?

Mam 30 lat, jestem w 10. tygodniu ciaży, jednak w ostatnich kilku miesiącach miałam kontakt z chorym na cytomegalię. Kiedy powiedziałam o tym lekarzowi, to od razu zlecił badania, ale tylko IgG. Ich wynik to: wynik ujemny AU/ml 0,5 wynik wątpliwy AU/ml 0,5 1,0 wynik dodatni 500,0 AU/ml 1,0 Proszę o pomoc w zrozumieniu wyniku. Lekarz wraca z urlopu za 2 tygodnie, a ja bardzo się niepokoję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

  Bardzo wysoki poziom przeciwciał odpornościowych IgG skierowanych przeciwko wirusowi cytomegali, nie daje jedoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mamy do czynienia ze "świeżą" infekcją, która może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu, czy jedynie przebytą w przeszłości.

IgG to przeciwciała odpornościowe, które mogą  utrzymywać się w krwi jeszcze przez wiele lat po infekcji, stanowiąc chronę organizmu przed jej nawrotem.

Badaniem, które może wykluczyć przebycie cytomegalii w okresie ostanich kilku miesięcy jest badanie awidności przeciwciał igG.