Kalendarzyk małżeński - obliczanie dni płodnych

Witam, mam dylemat dotyczący dni płodnych w przypadku cyklu 26- dniowego. Oczywiście świadoma jestem, iż dni owe przypadają w połowie cyklu / owulacja/ i w okolicy owulacji, czyli powiedzmy między 9 a 17, czy mam rację?  Czytałam o tzw. kalendarzyku małżeńskim i tam dni płodne wskazują już od 6 dnia cyklu. Czy zatem seks np. 5-go dnia cyklu bez zabezpieczenia / biorąc pod uwagę 2 dniową żywotność plemników może zakończyć się ciążą? Będę wdzięczna za informację.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Po pierwsze należy podkreślić, że plemniki w sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć nawet do 6 dni.

Kalendarzyk małżeński opiera się na obserwacji śluzu i temperatury, a zmiany czynników przemawiają za okresem płodnym i niepłodnym. Do wiarygodnej oceny dnia owulacji konieczna jest samoobserwacja co najmniej 6 miesięcy.

Reguła, która w przybliżeniu pozwala wyliczyć dni płodne polega na odjęciu 20 od najkrótszego cyklu i 11 od najdłuższego. Jeżeli Pani cykle są regularne i zawsze trwają 26 dni, to wg obliczeń ( 26-20=6 i 26-11=15) Pani dni płodne przypadają między 6 a 15 dniem cyklu, co oznacza, że współżycie w tym dniach bez zabezpieczenia może zakończyć się ciążą.

Wg powyższych informacji nie ma możliwości, by stosunek mający miejsce 5 dnia cyklu mógł doprowadzić do zapłodnienia.

Pozdrawiam.