Kamica pęcherzykowa a poziom OB

Moje OB wzrasta, teraz na 60. Hemoglobina spada, teraz na 11. Podwyższony cholesterol. Pozostałe wyniki w normie. USG jamy brzusznej i narządów rodnych w normie. Czy to że mam kamienie w woreczki żółciowym może wpływać na OB? Jakie badania powinnam jeszcze zrobić? Skąd to wysokie OB? Proszę o poradę. Ania

Witam! Kamica pęcherzykowa może nie dawać żadnych objawów, ale też może dawać objawy kolki żółciowej. W badaniach laboratoryjnych niepowikłana kamica pęcherzykowa może nie powodować zmian, jednakże jeśli dojdzie wtórnie do stanu zapalnego to OB może ulec wzrostowi. W opisanej sytuacji trudno wskazać bezpośrednią przyczynę podwyższonego wyniku OB i niewielkiej niedokrwistości. Nie opisała Pani dokładnie wykonanych badań i trudno wskazać dokładnie te, które warto jeszcze wykonać. Warto jednak rozszerzyć diagnostykę o przewlekłe infekcje, choroby układowe i i choroby nowotworowe (w tym hematologiczne). Nie napisała Pani czy występuje gorączka i jakiekolwiek inne, niepokojące objawy. Może to mieć duże znaczenie w ustaleniu toru diagnostycznego. Konieczne będzie dokładne badania fizykalne, które wychwycić nieprawidłowości. W zależności od wywiadu i badania fizykalnego można będzie uzupełnić diagnostykę o inne badania m.in. wskaźniki cholestazy, kolonoskopia, markery nowotworowe, badania serologiczne w kierunku chorób zakaźnych. Proponuję skonsultować problem z doświadczonym internistą, który zweryfikuje dotychczas wykonane badania i postara się ustalić przyczynę odchyleń wyników laboratoryjnych.