Kamica trzustkowa oraz częste wzdęcia i uczucie pełności

Witam. Mam kamice trzustkową. Kamienie są wszędzie w bocznych przewodach oraz w głównym całym . Jednak nie sprawiaja mi bólu jedynie co dyskomfort tzn częste wzdęcia, uczucie pełności szczególnie gdy zjem coś cięzkiego. Od miesiąca przed kazdym większym posiłkiem biorę kreon z polecenia gastroenterologa, w związku z czym stolec również zmienił wygląd Moje pytanie to czy jeśli dolegliwości bólowych nie mam to czy konieczne jest usuwanie kamieni i czy nie usuwając ich mogą być jakieś konsekwencjie

Kamica trzustkowa jest poważnym problemem, z czasem doprowadzi do ustania produkcji enzymów trzustkowych i insuliny, będzie Pani chorowała na cukrzycę. Radziłbym pozostanie pod kontrolą gastroenterologa doświadczonego w leczeniu przewlekłego zapalenia trzustki. Kamienie trzustkowe usuwa się jeśli ich obecność powoduje zaburzenie odpływu soku trzustkowego i ból.