Kamień w pęcherzyku żółciowym a możliwość pozbycia się go nieoperacyjnym sposobem

Witam mam44 lata mam kamien w woreczku zolciowym 24mm czy mozna pozbyc sie go innym sposobem niz laparoskopowe (operacyjne) wyciecie.Czy mozna go rozpuscic jakims sposobem domowym? Czy ostropest jest dobry przy tej chorobie? Czy usuniecie woreczka nie pogorszy mojego zdrowia?Czy bede musial byc na diecie do konca zycia? prosze oporade mam na imie Tomasz

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie,
Jestem chirurgiem z 25 letnim stażem. Wielokrotnie słyszałem ( i próbowałem zastosować metody rozpuszczenia kamienia pęcherzykowego - BEZ REZULTATU). Moim zdaniem, prostym i jedynym leczeniem jest laparoskopia - zabieg minimalnie inwazyjny, powrót do pełnej sprawności bardzo krótki. Polecam.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski

Problem w tym iż kamień jest sporych rozmiarów 2,5 cm. Rozpuszczanie nie wchodzi w rachubę. Rozbijanie tak jak w kamieniach nerkowych nie wchodzi w rachubę. Pozostaje leczenie operacyjne, które poprawi Pana zdrowie, a nie pogorszy. Dieta po operacji nie będzie "straszna" i szybko o niej Pan zapomni.