Kamienie na prawej nerce

Szanowny Panie Doktorze! U mojej 64-letniej mamy badanie USG wykazało na prawej nerce 2 kamienie wielkosci ok. 6 mm. Czy taki złóg może być usunięty wyłącznie drogą operacyjną? Czy są jeszcze inne możliwości? Bardzo martwimy się o mamę... Bardzo proszę o odpowiedź.

Takie złogi mogą być np. rozbijane metodą ESWL czyli ultradźwiękami pozaustrojowo. Nie musi to być metoda typowo zabiegowa usunięcia tych złogów. Proszę mamę skonsultować u urologa i to urolog zadecyduje o dalszym sposobie postępowania.

Istnieje szansa na samoistne wydalenie kamieni o średnicy 6 mm. Jeśli to nie nastąpi można zastosować mniej lub bardziej inwazyjne sposoby ich usunięcia. O każdej z tych metod opowie Pani lekarz-urolog, który opiekuje się Mamą. Pozdrawiam rh