Kamienie szczawianów wapnia w nerkach

Prosze o pomoc.mam stwierdzona kamice nerkowa.ostatnio wydalilem kamien 7mm.z ktorym meczylem sie 3miesiace.podczas badan okazalo sie ze w drugiej nerce mam jeszcze 3kamienie.a lekarz mi powoedzial ze beda sie robic do konca zycia.co mam robic???kazdy atak kolki nerkowej konczy sie na oddziale ratunkowym.jak pomysle o tym ze tak ma wygladac cale moje zycie to mi sie odechciewa zyc.sa jakies sposoby rozpuszczania???zapobiegania tworzenia???mam kamienie typu szczawiany wapnia.(mam 24lata)pomocy

Lek. Tomasz Budlewski

Radzę udać sie do urologa. Są rożne sposoby leczenia kamicy m.in. "Rozbijanie" ich ultradźwiękami czy usunięcie przez cewkę moczowa. Ale wskazania zależą od typu i wielkości kamieni. W zapobieganiu atakom może pomoc picie dużej ilości płynów (woda mineralna niegazowana).

Witam, powinien Pan unikać przedewszystkim produktów bogatych w szczawiany.

Napoje z szczawianami: Kawa, herbata, kakao, czekolada,
Warzywa z szczawianami: Szczaw, szpinak, botwina, buraki, rabarbar,
Owoce z szczawianami: Borówki, winogrona, agrest, śliwki, rodzynki, truskawki

Plus powinien Pan unikać wód wysoko zmineralizowanych i pić dużo wody źródlanej (około 2l dziennie)

Witam, proszę przedewszystkim ograniczyć:

Napoje z szczawianami: Kawa, herbata, kakao, czekolada,
Warzywa z szczawianami: Szczaw, szpinak, botwina, buraki, rabarbar,
Owoce z szczawianami: Borówki, winogrona, agrest, śliwki, rodzynki, truskawki

Ponadto pić dużo wody niezmineralizowanej lub nisko zmineralizowanej.