Kamienie w pęcherzyku żółciowym a skutki usunięcia pęcherzyka

witam mam dwa kamienie w woreczku żólciowym o srednicy 12mm .Czy musze poddac sie zabiegowi te kamienie sie powiekszaja mnoża jak to jest po za tym czy poddajac sie zabiegowi trzeba usunac pecherzy ? i jakie sa skutku usuniecia

Taki stan jaki Pani przedstawiła jest ewidentnym wskazaniem do usunięcia pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami. Zawsze usuwa się cały pęcherzyk, gdyż usunięcie samych kamieni bez usunięcia pęcherzyka na 100% procent spowoduje ponowne pojawienie się kamieni w pęcherzyku. Skutki usunięcia pęcherzyka dla organizmu są praktycznie żadne. Funkcjonowanie organizmu jest zachowane jak przed operacją. Po 3-4 tygodniach od usunięcia pęcherzyka żółciowego jego rolę przejmuje przewód pęcherzykowy co nie zaburza funkcjonowania.