Karanie w dzieciństwie a problemy w dorosłym życiu

Witam mam na imię Filip .Piszę bo nie mogę sobie z tym poradzić po prostu nie daje rady ..Chodzi jeszcze o dzieciństwo pamiętam jak ojciec karał mnie w taki sposób że za kare brał mnie za rękę mama nie chciała ale on rzucał mamę na kanapę i zabierał mnie do samochodu a raz nie zdążyłem schować nogi i złamałem ,zawoził pod las zostawiał mnie mówił że mnie wilki zjedzą zostawiał na parę minut i wracał pytał czy będę grzeczny ciągał mnie za włosy do dziś poniża mnie krytykuje co mam robić

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Z Pana słów wynika, że był Pan ofiarą ciężkiej przemocy w dzieciństwie. DOświadczanie przemocy jest zawsze trudnym doświadczeniem i może wywrzeć wpływ na Pana życie. Dwie kwestie wydają mi się ważne: po pierwsze uregulowanie obecnych relacji z ojcem (niedopuszczalne jest to, aby nadal Pana krzywdził - a poniżanie, złośliwe krytykowanie to również formy przemocy więc warto przemyśleć jak Pan chce aby te kontakty wyglądały, jak je ustalić aby mógł Pan siebie chronić) po drugie uporanie się z przykrymi wspomnieniami. W obu kwestiach pomocna może być pomoc psychologa, terapeuty. Wielu specjalistów zajmuje się pomocą dla ofiar przemocy, warto poprosić o pomoc po to, by dawne sprawy przestały wpływać na Pana życie. Życzę powodzenia.

Dzień dobry!

Doświadczał (i, jak rozumiem, wciąż doświadcza) Pan przemocy psychicznej i fizycznej. Polecam skontaktować się z psychologiem i rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!

Szanowny Panie Filipie,

z tego, co Pan pisze w dzieciństwie był Pan ofiarą przemocy, zarówno psychicznej jak i fizycznej ze strony ojca. To naturalne, że pojawiają się u Pana emocje takie jak złość, żal czy smutek. Zachęcam Pana do skorzystania z profesjonalnej pomocy, na początku może to być konsultacja psychoterapeutyczna, w takich sytuacjach skuteczna jest również bardzo terapia grupowa.
Pozdrawiam