Kardiomiopatia rozstrzeniowa serca, astma i otyłość

Witam serdecznie. Mój syn ma 30 lat , chory jest na kardiomiopatię rozstrzeniową serca,astmę a do tego otyłość olbrzymią . Bardzo mało się porusza i wysiłek fizyczny sprawia ze występują u niego ogromne duszności .Bardzo proszę o poradę jak można go odchudzić , jakie posiłki i w jakich ilościach.Nadmienię , że syn bardzo dużo pije płynów zwłaszcza wody kwaśnej , gazowanej.Ciągle ma sucho w gardle i duże pragnienie.Potrzebuje dużo kwaśnego i mokrego.Proszę o pomoc.Matka Małgorzata

Witam serdecznie,

Mocno zachęcam do odwiedzenia w Pani miejscowości dietetyka, a najlepiej dietetyka klinicznego. Bardzo ważny będzie dokładny wywiad z Pani synem. Nie wiem na ile otyłość olbrzymia u Pani syna wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej, a na ile jest to kwestia zatrzymywania wody przy niewydolności krążenia. Uwzględnione muszą zostać przyjmowane leki, w tym diuretyki. Odpowiednio zbilansowana dieta musi również uwzględnić stan nerek. Tutaj mogę jedynie udzielić ogólnych wskazówek, takich jak: nie palenie papierosów, ani nie spożywanie alkoholu, obecność w diecie surowych warzyw i owoców z naciskiem na warzywa. W diecie Pani syna powinny się także znaleźć węglowodany złożone obecne w pełnoziarnistym, ciemnym pieczywie, brązowym ryżu, kaszach i roślinach strączkowych. Z całą pewnością powinno się ograniczyć używanie soli - proponuję stosowanie ziół w postaci suszonej i świeżej, jednak, aby nie były to gotowe mieszanki typu gyros poniewaz tam znajdziemy sporą ilość soli. Zalecałabym także aktywność fizyczną lub rehabilitację chociażby najmniejszą, jednak ostateczna decyzja leży po stronie lekarza prowadzącego jak i dobór tych ćwiczeń. Prowadzone są rehabilitacje kardiologiczne dostosowane do stopnia niewydolności serca oraz stabilności hemodynamicznej układu krążenia.

Proszę konieczne zrobić badanie stężenia glukozy we krwi. Otyłość, astma (sterydy) mogą być powodem cukrzycy. Za tym podejrzeniem może przemawiać odczuwane pragnienie i wypijanie dużej ilości płynów. W takim przypadku cukier jest obecny także w moczu. Rozumiem, że jest pod stałą opieką kardiologa.

Obrzęki obwodowe u Pani syna powstają w najniżej położonych częściach ciała a są skutkiem zastoju krwi w krążeniu systemowym z powodu upośledzenia funkcji prawej komory serca.bardzo ważne jest ograniczenie spożycia soli do 2-3 g/dobę i ograniczenie spożywania płynów do 1,5-2 l/dobę.
Trzeba udać się do dietetyka, który w porozumieniu z lekarzem prowadzącym ułoży dietę normokaloryczną ze zwiększoną zawartością białka, zmniejszeniem węglowodanów i tłuszczów. Posiłki powinny być małe, ale spożywane częściej. Należy też unikać obfitych posiłków przed snem.
Dieta oprócz normalizacji masy ciała wspomoże regulację wypróżnień poprzez duzą zawartość błonnika, przy tej chorobie zaleca się spożywanie dużej ilości błonnika zawartego w warzywach i owocach.