Karmienie 2-tygodniowego dziecka mlekiem sztucznym

moj chlopiec ma 2 tyg, karmie piersia.W ciagu dnia malo co spi bo pije mleko dosyc czesto i dlugo.Potrafi pic po 3 godz.Slysze jak przelyka, wiec nie wydaje mi sie zeby tylko ssal.Tym bardziej ze jak mu daje smoczka to ssie tylko jak nie jest glodny, a wypluwa kiedy chce mleczka.Zdarza sie ze nie mam juz pokarmu, a On nerwowo domga sie wiecej.a znowy czasem szarpie mi piers.Polozna w szpitalu powiedziala ze mam dobry pokarm.Czy w takim wypadku powinnam go dokarmiac sztucznym mlekiem?Natalia

Proponowałabym Pani nieco inaczej rozwiązać kwestię karmienia dziecka i osobiście nie polecam sztucznego dokarmiania. Dwa tygodnie to okres w którym organizm matki dopiero 'uczy się' właściwej reakcji na potrzeby noworodka. Mleko jest już dojrzałe, zawiera niezbędne porcje składników pokarmowych i wypracowanie właściwego rytmu karmień ułatwi Pani organizmowi dostosowanie się do potrzeb bobasa. Dominuje pogląd mówiący iż dziecko powinno się przystawiać do piersi 'na żądanie'. Nie poleca się jednak karmienia dłuższego niż 20 minut. Uznaje się, że po takim czasie noworodek wysysa większość potrzebnego pokarmu. Piersi powinny stać się miękkie a dziecko-spokojne. Pisze Pani że zdaniem położnej ma Pani dobry pokarm. Proponuję ustalić rytm karmień 20minutowy nie pozwalając dziecku na dłuższą 'zabawę' piersią a tym bardziej zasypianie przy niej. Regularne karmienia spowodują że Pani organizm dostosuje się do potrzeb dziecka i wydzieli właściwą porcję pokarmu. Wtedy dokarmianie sztuczne będzie niepotrzebne. Pozdrawiam.