Karmienie 93-latki chorej na Alzheimera

Witam.Opiekuje się mama chorą na alchajmera,ma 93 lata,rozrusznik,jest dwa miesiące po operacji resekcji jelita.Mam zalecenia ze szpitala o diecie.Staram się ją karmic w miarę dobrze,ale nie mogę sobie poradzić z taką kwestią.Mama łąknie wszystko jedzenie jakie jej dam,jest ciągle głodna,je bardzo dużo,chowa,a w lodówce non stop.Mam opiekunke jak jestem w pracy,musi ją pilnować bo jak dużo zje to dostaje boleści i może znów wylądować w szpitalu. Moje pytanie jest takie jak zatrzymać to łaknienie

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę, że warto aby ocenił Mamę lekarz neurologa pod względem zaburzeń ośrodka sytości.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Warto zacząć od analizy sposób odżywiania Pani mamy, a mianowicie co wchodzi w skład posiłków, które otrzymuje.

Zwrócić uwagę na odstępy między posiłkami, czy w diecie występują produkty o niskim i średnim indeksem glikemicznym, a także ilości białka i tłuszczu w diecie.

Należy mieć na uwadze, zaburzenia hormonów, które regulują odczuwanie głodu i sytości m.in leptyna, grelina, insulina czy neuropeptyd Y. Ponadto problem może być neurologiczny. Zalecam skonsultować się z dietetykiem, a także z neurologiem.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Napady głodu. http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/napady-glodu.html?c=3

Proszę skontaktować się z lekarzem, to co robi Mama nie wynika z poczucia głodu, tylko bardziej takiej "łapczywości" i kompulsywnego objadania się.