Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 1 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Karmienie piersią a grzybica piersi

Witam, jestem karmiącą mamą i stwierdzono u mnie grzybicę piersi. Leczyłam się już m.in. flumyconem, a także kremami clotrimazolem i lamisilatem. Niestety problem wciąż jest nie rozwiązany, a karmienie bolesne. Wiem, że przy schorzeniach grzybicznych powinno trzymać się dietę z niskim indeksem glikemicznym, bez drożdży. I mam pytanie, czy mogę jeść sery pleśniowe, które mają niski indeks ale jednak mają pleśń. Tak samo sprawa dotyczy pieczarek i tłustych serów. Jak bilansować posiłki?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Profilaktyka grzybicy

Grzybica to powszechna choroba. Atakuje różne części ciała. Jak można jej zapobiec? Na ten temat wypowiada się ekspert - lek. medycyny estetycznej Agnieszka Bańka-Wrona.

Dieta przy grzybicy: produkty wskazane

Podstawę diety przy grzybicy stanowią warzywa, zwłaszcza czosnek, który zawiera liczne substancje grzybobójcze. W diecie nie powinno zabraknąć także produktów białkowych, szczególnie tych mlecznych, które są źródłem probiotyków, pozwalających odbudować prawidłową mikroflorę bakteryjną i wzmacniających odporność. W menu powinny znaleźć się także ryby morskie, ponieważ zawarte w nich nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne. Należy także pamiętać o piciu 2 l wody dziennie, która usunie z organizmu toksyny wyprodukowane przez grzyby. Dieta przy grzybicy: produkty zakazane

Z jadłospisu należy wyeliminować węglowodany proste (produkty z białej mąki, owoce), które sprzyjają rozwojowi grzybicy. Cukier jest bowiem głównym źródłem energii dla grzybów. Na liście produktów zakazanych znajdują się także te, które zawierają drożdże (piwo, wino). W jadłospisie mogą się natomiast znaleźć umiarkowane ilości węglowodanów złożonych, np. pieczywa razowego (ale pieczonego na zakwasie, nie na drożdżach) i brązowego ryżu.

Dietetyk i trener personalny. Absolwentka Akademii Dietetyki w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy