Karmienie piersią i brak miesiączki a możliwość kolejnej ciąży

Karmię piersią (córka ma 7 m) i jeszcze nie miałam miesiączki. Pierwsze dziecko karmiłam 2 lata i mimo że miesiączka pojawiła się po 15 miesiącach w drugą ciążę zaszłam dopiero po całkowitym zaprzestaniu karmienia. Od około 3 miesięcy nie stosujemy żadnej antykoncepcji (wcześniej pigułki). Czy mogę liczyć na to, że i tym razem hormony odpowiedzialne za produkcję pokarmu chronią mnie przed ciążą? Ostatnio trochę utyłam i bolą mnie jajniki, zaczynam się martwić, że to może być ciąża.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku współżycia bez zabezpieczenia, nawet podczas karmienia piersią, istnieje zwiększone ryzyko ciąży. W opisanej sytuacji warto wykonać test ciążowy. Jeśli ciąża zostanie wykluczona to należy zastosować jedną z metod antykoncepcyjnych.