Kaszel, chrypka i drapanie w gardle - co to może być?

Witam. Mam taki problem. Przez ponad rok mam chrypkę do tego drapie mnie w gardle i mam kaszel. Chrypka jest lekka, ale dokucza mi kaszel i te drapanie w gardle. Brałem różnego rodzaju antybiotyki, lecz kaszel i chrypka nie ustąpiły do końca. Antybiotyki brałem przez kilka dobrych miesięcy bez przerwy, jednak nie pomogły tak jak trzeba. Brałem też zastrzyki, lecz choroba nie ustąpiła do końca. Co to może być? Proszę o jak najszybszą odpowiedź!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Objawy jakie Pan opisał są na tyle mało specyficzne, że by postawić konkretną diagnozę konieczna jest konsultacja lekarska. Przyczyn takich objawów może być naprawdę wiele, począwszy od infekcji, poprzez alergię a kończąc na chorobach układowych. Fakt, że antybiotykoterapia była prowadzona u Pana przez kilka miesięcy absolutnie nie wyklucza infekcji. Czynnik etiologiczny może być bowiem wielooporny i by go zlikwidować konieczne jest wykonanie posiewu i antybiogramu. Drugim powodem takiego kaszlu może być infekcja pasożytnicza, dlatego też powinien Pan wykonać badania również pod tym kątem. Dopiero jeśli wyżej wymienione działania nie przyniosą oczekiwanych skutków w postaci efektywnego leczenia, konieczne będzie dokładne badania laryngologiczne oceniające gardło.