Kaszel - co robić, gdy utrzymuje się zbyt długo?

Witam! Nazywam się Paweł. Mam mega problem z kaszlem trwającym nieustannie od 3 lat w sumie. Okres wrzesień - maj jest nie do przeżycia, kaszel nieustanny. Nie mam pojęcia jak to wyleczyć. Mam 16 lat, uprawiam czynnie sport. Żadnych problemow nie ma w czasie np. pływania, ale po wysiłku (jakieś 10 minut po) zaczyna się kaszel. Zaczęło się to od maja 2008r. Bodajże nie wyleczona choroba. Leki, które mi przypisywali lekarze rodzinni, a potem laryngolodzy dawały efekt, ale nie końcowy. Zawsze kaszlę... To już taki swego rodzaju znak rozpoznawczy. Miałem robione zdjęcia klatki i zatok, oczywiście wszystko czyste. Leki, które mi przypisywali to T*** (każdy przypisywał), A*** brałem, jakieś wziewy, N*** na pewno. I wiele innych. Oczywiście, często piję taki domowy "lek" (mleko, miód, czosnek, masełko). Smarowanie spirtytusem pleców i klatki piersiowej. Jest to mega denerwujący problem. Mam nadzieję, że będzie mi ktoś w stanie pomóc. Jeśli trzeba jakieś dokładniejsze wiadomości to proszę pisać lub po prostu tutaj jakoś wrzucę.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Pomóc z pewnością może Ci lekarz specjalista, który przeprowadzi pełną diagnostykę. Twoje objawy, a zwłaszcza kaszel pojawiający się po wysiłku może jednak wskazywać na astmę oskrzelową. Kaszel również jest bardzo charakterystycznym jej objawem. W przypadku tego schorzenia mogą nie występować żadne odchylenia w badaniach obrazowych, takich jak RTG. Konieczne jest natomiast wykonanie badania czynnościowego, jakim jest spirometria. Jeśli objawy występują sezonowo może to dodatkowo wskazywać na podłoże alergiczne. Testy skórne pozwalają zwykle na ocenę nadwrażliwości na określone alergeny. Astmy na pewno nie da się jednak wyleczyć domowymi sposobami. Mleko, miód, smarowanie pleców spirytusem nie pomogą zmniejszyć zapalenia dróg oddechowych. Konieczne jest regularne stosowanie leków wziewnych. Podajesz co prawda, że lekarz zalecił kiedyś takie leczenie, ale musisz też wiedzieć, że podstawą jego skuteczności jest stałe ich stosowanie. Pamiętaj jednak, że przewlekły kaszel może mieć też wiele innych przyczyn, a postawienie ostatecznej diagnozy należy do lekarza.