Kaszel i nadmiar śluzu po antybiotykoterapii i wykryciu gronkowca

zjadłem w bieżącym roku 7 antybiotyków, pierwsze dotyczyły dróg oddechowych, pózniej wykryto umnie gronkowca. a od czasu zakończenia terapii antybiotykami w maju 2014 mam nadmiar śluzu i często kaszlam, robiłem badania tego sluzu, dwa razy wyszedł gronkowiec, który leczyłem antybiotykami a kaszel nadal jest. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany kaszel może mieć wiele przyczyn. Może być to bowiem wynik nadreaktywności oskrzeli po infekcji, palenia papierosów, innych chorób płuc jak i patologii pozapłucnych, np. zakażeń pasożytniczych czy refluksu. Sugeruję konsultację z lekarzem POZ, który pokieruje dalszym postępowaniem diagnostyczno-leczniczym.