Kaszel utrzymujący się miesiąc po chorobie

Czy to normalne ze kaszel utrzymuje sie miesiąc po chorobie?

Witam,

KAszel moze utrzymywac sie po infekcji gornych drog oddechowych nawet do 6-8 tygodni. Jest to zwiazane z faktem ze uszkodzona podczas infekcji blona sluzowa drzewa oddechowego musi "miec czas" na regeneracje. Do tego czasu zakonczenia nerwowe sa silniej niz zwykle draznione przez przeplywajace podczas oddychania powietrze, co nasz organizm interpretuje ze w drogach oddechowych jest cialo obce i uruchamia odruch kaszlowy. Stad taki kaszel jest "suchy" (nieproduktywny). Niestety nie ma srodkow przyspieszajacych regeneracje blony sluzowej, mozna jedynie dzialac objawow (przeciwkaszlowo)

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga