Kiedy bezpieczny seks po ponownym przyklejeniu plastra?

Witam, od 1,5 roku stosuję antykoncepcję w postaci plastrów. Niestety, zdarzyło się tak, że mój lekarz musiał pilnie wyjechać w tym czasie, kiedy ja miałam wizytę, i z tego powodu nie posiadając recepty na plastry, miałam dwutygodniową przerwę w przyjmowaniu plastrów. Od razu po kupieniu plastrów i testu ciążowego w celu sprawdzenia ewentualnej ciąży, przykleiłam plaster. Chciałabym się dowiedzieć, kiedy mogę uprawiać bezpieczny seks? Po miesiącu czy dłużej? Jaki wpływ miała ta przerwa? Oczywiście stosowałam inne zabezpieczenia podczas przerwy, a dokładny termin przyklejenia plastra to 13 luty. Pozdrawiam, ola

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lepiej by było, gdyby nie naklejała Pani tego plastra w środku cyklu, tylko poczekała do wystąpienia miesiączki... Wtedy byłoby wiadomo, że skuteczność uzyska Pani od pierwszego dnia stosowania. A tak, w środku cyklu, to trudno jest przewidzieć, jak zareaguje Pani ciało... Podczas przerwy w stosowaniu plastra prawdopodobnie rozpoczęło się dojrzewanie komórki jajowej. Należy przyjąć, że nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję podczas całego tego cyklu i należy stosować dodatkową antykoncepcję do końca opakowania, podczas 7 dni przerwy w stosowaniu plastra. Dla większej pewności może się Pani dodatkowo zabezpieczać także podczas stosowania pierwszego plastra z nowego opakowania.

Pozdrawiam!