Kiedy dni płodne?

Witam!
Przez 6 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Postanowiła odstawić, gdyż planuję drugą ciążę i moje pytanko brzmi.
Przez jaki okres tabletki jeszcze działają? Czy zaraz po odstawieniu jestem już w stanie zajść w ciążę? Po ostatniej miesiączce po prostu nie wzięłam już tabletek (w poniedziałek powinnam wziąć) i czy muszę już się zabezpieczać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Przyjmuje się, że po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej nie jest się już zabezpieczonym przed ciążą (tabletki nie działają żaden czas po zaprzestaniu ich przyjmowania). Owulacja może pojawić się w różnym czasie po odstawieniu tabletek, nawet w ciągu najbliższych tygodni. Może Pani już teraz zacząć starania o dziecko- nie ma przeciwwskazań. Okres płodny będzie Pani prawdopodobnie potrafiła rozpoznać na podstawie zmian charakteru śluzu szyjkowego- stanie się on przejrzysty, ciągnący, obfity. Czasem jednak trudno zaobserwować te zjawiska, jeśli wcześniej nie prowadziło się samoobserwacji. Powinna Pani też pamiętać o suplementacji diety preparatem z kwasem foliowym (0,4 mg na dobę)- optymalnie co najmniej miesiąc przed poczęciem i przez pierwsze 12 tygodni ciąży.
Pozdrawiam serdecznie!