Kiedy dziecko powinno raczkować?

Witam, chcialam zapytac o raczkowanie. Moj synek ma prawie 8 miesiecy ale niestety nie raczkuje, jedynie siedzi na podlodze jak go poloze to pelza do tylu ale tylko chwilke i kreci sie wokol wlasnej osi nic poza tym. Martwie sie czy. Wogole bedzie raczkowal. Na nozkach stoi juz dawno i w lozeczku tez sam wstaje natomiast sam z pozycji lezacejjeszcze nie usiadzie.

Jako ze jestem dietetykiem to moze nie jestem w tym najlepszym specjalistą, ale mam małego syna, więc jestem na bieżąco. Teoretycznie/Książkowo dzieci raczkują od ok 7mc życia, nie mniej jednak każdy organizm rozwija się indywidualnie i może pewne czynności robić szybciej lub później. Teoretycznie może też w ogóle nie raczkować, tylko od razu zacznie chodzić. Jest to troche mniej korzystne gdyż moze powodowac skrzywienia kręgosłupa. Duży odsetek dzieci jednak nie raczkuje tylko od razu wstaje na nogi.

Witam,

Mówi się, że roczne dziecko ma opanowane raczkowanie dlatego też uważam, że nie ma Pani powodów do niepokoju. Utworzone schematy dotyczące rozwoju dziecka nie mają przebiegać z dokładnością do do jednego dnia. Dziecko spokojnie poszczególne etapy może opanować z 2-3 miesięcznym opóźnieniem, a nawet dłużej. Natomiast jeżeli nie pokoi to Panią proponuję wybrać się do fizjoterapeuty pracującego metodą NDT Bobath. Określi on aktywność spontaniczną Pani dziecka, a także na podstawie badania odpowie na Pani wszelkie pytania.

Witam, Pani dziecko potrafi bardzo dużo. W sam raz na chłopca, który ma dopiero 8 miesięcy. Zakłada się, że dziecko powinno raczkować między 9 a 12 miesiącem. Ale te granice są płynne. Znam dzieci, które w ogóle nie raczkowały, tylko po prostu zaczęły chodzić. Pozdrawiam