Kiedy dziecko powinno umieć mówić?

Kiedy dziecko powinno umieć mówić? Mój syn zachowuje się czasem dziwnie... ma 14 miesięcy. Nie umie się skoncentrować. Jak pytam go "Michał gdzie jest kotek" to patrzy się na niego ale nie pokaże... boję się że ma jakieś ukryte cechy autyzmu... u meza w rodzinie jest już 2 autystykow (jego kuzyni) i boję się że Michał też coś tam ma w sobie... albo że przyniesie to razem ze szczepionka która za niedlugo mamy. Jak poprawić jego koncentrację? I jak wspierać mowę? Mówi papa, mama, tata itp.

Dzień dobry, jeżeli obawia się Pani że zachowania synka odbiegają od norm to proszę dla uspokojenia siebie skonsultować się z neurologiem. Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Zarówno mowa jak i problem z koncentracja są jeszcze w normie. Są dzieci które w tym wieku jeszcze nie mówią w ogóle. Jeśli chodzi o stymulacje koncentracji to najważniejsze jest to żeby dziecko nie miało w trakcie zabawy wszystkich zabawek. Jak wybierze jedną pozostałe odkładamy i motywujemy (pokazujemy jak się nią bawić). Jednak tu również w tym okresie koncentracja może być słaba. Jeśli dziecko ma granice, wprowadzane są zasady to się równocześnie rozwija koncentracja.
Pozdrawiam A. Pacia

Witam Panią
Nie można postawić diagnozy 14-miesięcznemu
dziecku nie widząc dziecka.
Z Pani opisu wynika, że synek rozwija się prawidłowo.
Stymulowanie rozwoju mowy i języka powinno
mieć formę zabawy. Nie wolno zmuszać dziecka
do mówienia, tylko zachęcać i chwalić.
Przydatny link:
http://www.zlobki.lublin.pl/porady/jak-stymulowac-rozwoj-mowy-dziecka/
Koncentrację dziecka w tym wieku rozwijamy poprzez
wspólną zabawę, np. oglądanie książeczek, układanie
klocków itd.
Jeżeli jednak zauważa Pani cokolwiek
niepokojącego w rozwoju dziecka, należy
udać się razem z dzieckiem do lekarza pediatry
lub do psychologa dziecięcego,
np. w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Jeżeli boi się Pani szczepionki, to proszę ją odroczyć na rok.
Cechy autyzmu dostrzegalne są przed ukończeniem
drugiego roku życia.
Jeżeli do wieku 30 miesięcy nie wystąpią u dziecka
objawy autyzmu, może Pani spokojnie zaszczepić dziecko,
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Wspierać mowę należy przez cały czas. Mówiąc do dziecka formułować tak pytania by prowokować do odpowiedzi. Czytać książki, opowiadać, pokazywać obrazki, pytać co to, kto to, co robi, itd. Wszystkie rozwojowe zabawy wplatać w codzienne czynności. Można zapisać dziecko na terapię pedagogiczną, rozwojową itd.
Inny temat to pytanie dlaczego mowa się nie rozwija i czy fakt, że jest genetyczne obciążenie autyzmem ma na to wpływ jak i na cały rozwój dziecka. I tutaj zachęcam do wizyty u psychologa gdzie w pierwszej kolejności oceni on poziom funkcjonowania syna oraz logopedy. Z uwagi na fakt, że w rodzinie jak Pani wspomniała są osoby autystyczne uważam, że to konieczność. Najlepiej reagować jak najwcześniej bo wszelkiego rodzaju działania terapeutyczne w początkowych fazach zaburzeń przynoszą najwięcej korzyści.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac

Witam
14-miesięczne dzieci mówią jeszcze niewiele, posługują się pojedynczymi, prostymi sylabami, wyrazami typu: mama, tata, baba itp, a z tego co Pani napisała właśnie w taki sposób dziecko się porozumiewa.
W stymulowaniu mowy u takiego maluszka dużą rolę odgrywają zabawy dźwiękonaśladowcze, które mogą być wykonywane w trakcie przeglądania książeczek o zwierzętach (np. kotek mruczy: miau, miau; ooo leci osa: bzz, bzz itp), o pojazdach (nadjeżdża straż pożarna: ee-oo-ee-oo, a tutaj jedzie pociąg: fu-fu) itp.
Dziecko na początku wcale nie musi powtarzać za rodzicem, ważne są jego reakcje emocjonalne w trakcie takich zabaw.
Ważne jest żeby w takcie takich zabaw koncentrować wzrok na dziecku i zachęcać je żeby również koncentrowało wzrok na mówcy.
Oglądajcie wspólnie obrazki w książeczkach, opowiadając prostymi zdaniami co się na nich znajduje. Następnie zadawać można proste pytania np. Gdzie jest miś? - oczekiwać aby dziecko na początku chociaż wzrokiem wodziło za przedmiotem o który pytamy i sami odpowiadamy po pewnym czasie wskazując "tak, tu jest miś".
Doskonale sprawdzają się również zabawy rytmiczno-ruchowe w trakcie których dziecko podążając za rodzicem wskazuje np. określone części ciała.
Jest mnóstwo pomysłów na stymulowanie mowy u dzieci, ale myślę, że proponowane przez mnie zabawy na początek w zupełności wystarczą.
Pozdrawiam