Kiedy dziecko zacznie mówić?

Dziewczynka 32 miesiące, mówi: mama,tata, baba, dziadzio, hau-hau, jał-jał (kotek), papa, ciś (miś), kuka (kulka), cisia (mysia), cia-cia (ptaszek), tuftasy (buty), dziabu-dziabu (auto, jechać). Spełnia złożone polecenia, rozumie, słuch ok (badany), mimo zajęć z logopedą i ćwiczeń w domu, czytane, spiewania piosenek i nawijania do dziecka prawie 24/h mowa nadal nie rusza. Pediatra mówi, że to normalne (?!). Logopeda, że pewnie zacznie mówić później (kiedy?) Co robić?!

Dzień dobry. Zarówno lekarz pediatra jak i logopeda mówią to, co jest zgodne z wiedzą specjalistyczną na ten temat. Dzieci rozwijają różnie. Nie ma ścisłych wytycznych, są one podane w przedziałach wiekowych o dość szerokim zakresie. Do czwartego roku życia dzieci mówią z błędami, poprawnie a niektóre tylko kilka słów. Jest to kwestia indywidualna i zwykle od piątego roku życia dziecka następuje gwałtowny rozwój mowy u większości dzieci ujednolicony. Na pytanie "co robić" odpowiem, że to, co dotąd. Komunikować się dzieckiem jak do tej pory. Dodatkowo, proszę się nie niecierpliwić i zaakceptować fakt, że córka rozwija się zgodnie z jej potrzebami. Proszę cieszyć się macierzyństwem, bo z Pani opisu wynika, ze nie ma podstaw do obaw. Pozdrawiam.