Kiedy jest najbardziej prawdopodobne, że zajdę w ciążę?

Witam. Mam 20 lat i jestem kobietą. Od 2 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, jednak teraz bardzo chcemy mieć z mężem dziecko, więc je odstawiłam. Ostatnią tabletkę z opakowania zjadłam 3 grudnia, następnie miałam krwawienie z odstawienia od 7 do 11 grudnia. Współżyliśmy bez zabezpieczenia już od ostatniego dnia krwawienia codziennie. Chciałabym dowiedzieć się, czy jest szansa, że jestem już w ciąży, a jeśli nie, to w jakich dniach będzie największa szansa na poczęcie dziecka? Dodam, że zażywam też kwas foliowy od miesiąca. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych owulacja może nastąpić nieco później (8-10 dni) niż zwykle. Trudno mi więc powiedzieć, kiedy może ona nastapić u Pani, zwłaszcza, że przecież długość cyklu i dzień owulacji to sprawa bardzo indywidualna...

Jeśli stara się Pani o dziecko, to warto poczytać o przebiegu cyklu owulacyjnego kobiety. To temat zbyt szeroki, abym objaśniła go na ramach tego listu. Polecam: abcantykoncepcja.pl/jak-to-dziala-czyli-fizjologia-cyklu-miesiecznego.

Nie muszą Państwo współżyć codziennie (no chyba, że mają państwo taki temperament i po prostu tak lubią), aby począć dziecko. Najlepsza jakość spermy jest uzyskiwana przy współżyciu co 2-3 dni. Proszę pamietać, że po stosunku nasienie pozostaje w drogach rodnych kobiety jeszcze 2-3 dni.

Kwas foliowy w dawce 0,4 mg (a nawet 0,8) najlepiej jest zażywać minimum 3 miesiące przed poczęciem dziecka.

Pozdrawiam!